reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

Özel Arama
A+ R A-

Van'da Şehir Planlaması Rekoru

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Van'da Şehir Planlaması Rekoru Van'da Şehir Planlaması Rekoru

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, depremden sonra yeni bir şehir planı hazırlanan Van'da rekor kırıldığını söyledi.

 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, depremden sonra yeni bir şehir planı hazırlanan Van'da rekor kırıldığını söyledi.

Büyükşehir olacak iller arasında yer alan Van'da 5 ay içinde 20 bin hektarlık bir alanda şehir planlaması tamamlandı. Genel Müdür Kahraman, "Van'da bir çok alanda rekor kırıldı. Şimdi de şehir planında bu rekoru biz kırdık. 2- 3 yıl içinde tamamlanabilen 20 bin hektarlık şehir planını biz 5 ayda tamamladık. Büyühşehir olacak Van için bu büyük bir şans oldu" dedi.

Geçen yıl 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen depremlerle büyük yıkım yaşayan Van'da her şey sil baştan inşa edildi. Türkiye'deki bütün kurumlar Van için seferber olurken, TOKİ tarafından 15 bin 341 konut tamamlanarak depremzedelere teslim edildi. Birçok kurum gibi Çevre Şehircilik Bakanlığı'da yoğun bir çalışma içine girerek Van ve Erciş'in yeni planını çıkardı.

3 YILLIK İŞİ 5 AYDA TAMAMLADILAR

Van ve Erciş İlçesi'nin şehir planı için çalışmaya başlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü, Van'ı 4 bölgeye ayırdı. Sit alanlarının bulunduğu bölgeler de dahil edilen planlama 5 ayda tamamlandı. Daha çok şehir merkezini rahatlatmaya yönelik planlama yapıldığını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman, planlama konusunda Van'da bir rekor kırdıklarını söyledi. Kahraman, "Bu kadar büyük bir alandaki planlama normal şartlarda 2-3 yıl içinde tamamlanabiliyor. Planlamamız tamamlandı bir kısmı onaylandı. Şimdi diğer kalan kısımların onaylanması için itiraz sonuçlarını bekliyoruz" diye konuştu.

BAZI RESMİ KURUMLAR ŞEHİR DIŞINA ÇIKIYOR

Çok hızlı bir şekilde şehir yeniden imara açılıyor. Birçok resmi kurumun şehir dışına çıkarılması planlandı. Bunların başında Valilik şimdiki stadın yerine yapılacak. Stat ise Bostaniçi tarafından çevre yolunun alt tarafına yapılacak. Öte yandan birçok resmi kurum da Edremit İlçesi ve çevre yolunu geçtiği bölgeye taşınacak.

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.

VAN BELEDİYESİ ANKETİ

Van Belediyesi'nin Deprem Süresince Çalışmalarını Yeterli Buluyormusunuz?

Evet - 38.3%
Hayır - 58%
Kararsızım - 3.8%

Total votes: 8445
The voting for this poll has ended on: 30 Haz 2014 - 00:00