reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

HANOİ (VİETNAM) GECE HAYATI

Öğeyi Oyla
(4 oy)
HANOİ HANOİ

Hanoi’de tiyatrodan operaya, müzikten gece eğlencelerine kadar pek çok eğlenceyi alternatifleriyle beraber bulabilmek mümkün.

HABERİN DEVAMIarrow-down2

 

Múa rối nước (Su Kuklası Tiyatrosu)

Vietnam Kırmızı Irmak deltasında, hayatlarının bazı ruhlar tarafından yönetildiğine inanan halk tarafından geliştirilip bu ruhların eğlendirilip mutlu edilmesi amacıyla ortaya konmaya başlandığı bilinen su kuklası performansları; M.S. 11. yüzyıldan bu yana, ülkenin dört bir yanında gerçekleştirilmeye devam etmektedir.

Genellikle 4 metre karelik bir alanda oluşturulan havuz üzerinde ağırlıkları 15 kg’a kadar çıkabilen kuklalar, kalın bir değnek yardımıyla su altına bağlıdır. Bir perdenin arkasından bu değneklerle kuklacılar, kuklaları yönetirler. Arka fonda canlı olarak 
ziller, davullar, çanlar, bambu flütler vs. eşliğinde Vietnam geleneksel müziklerinin çalındığı bu oyunlarda kuklaları, cheo adı verilen opera sanatçıları seslendirir. Oyunların konuları ise; genellikle günlük olaylar, geleneksel hikâyeler, efsaneler ve masallar üzerinedir.

Bir su kuklası tiyatrosuna gitmek Hanoi’de mutlaka yapmanız gereken bir aktivitedir. Bunun için Hanoi’deki adresiniz, Nhà hát múa rối Thăng Long (Thong Long Su Kuklası Tiyatrosu) ve Nhà hát Múa rối Trung Ương (Ulusal Kukla Tiyatrosu) olacaktır. Görselliği, yaratıcılığı, müzikleri ve vokalleri ile burada izleyeceğiniz performansların uzun süreler aklınızdan çıkmayacağına emin olabilirsiniz.

Nhà hát Múa rối Trung Ương

Adres: 361 Trường Chinh - Thanh Xuân, Hanoi
Web: www.vietnampuppetry.com

Nhà hát múa rối Thăng Long

Adres: 57B Pho Dinh Tien Hoang, Hanoi
Tel: 824 94 94
Web: www.thanglongwater.puppet.org

Nhà Hát Lớn - Hanoi Opera House

Ağırlıklı olarak klasik müzik olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği tapan Hanoi Opere House’da fırsatınız var ise mutlaka bir performans izlemelisiniz. Vietnam kültürünü yakından tanımak ve aynı zamanda Fransız koloniciliği döneminde inşa edilmiş bu binayı detaylarıyla incelemek isterseniz 1000 koltuk kapasiteli kültür merkezine uğrayabilirsiniz.

Adres: Pho Trang Tien, Hanoi
Tel: 565 18 06
Web: www.cinet.gov.vn

Hanoi Traditional Opera

Hanoi Traditional Opera’da opera ve geleneksel Vietnam müzikleri performanslarını izleyebilirsiniz.

Adres: 15 Nguyen Dinh Chieu, Ba Dinh District, Hanoi
Tel: 943 7361, 943 42 25

Vietnam Opera Ballet

Adres: 11 Nui True, Hanoi
Tel: 736 6172

Bir not: Özellikle yabancılara tavsiye edilen Hanoi eğlencelerinden biri de Lenin Park’ta bulunan Central Circus’a gitmektir.

Gece Hayatı

Hanoi’de geceler oldukça hareketlidir. Old Quarter’da ya da Hoan Kiem Gölü çevresinde bir tur atarak zevkinize göre bir eğlence mekânını kolayca bulabilirsiniz.

Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Ho Guom Audio

Normalde bir müzik dükkânı olan Ho Guom Audio, Pazar geceleri mutlaka tecrübe etmeniz gereken bir mekâna dönüşür. Vietnam’ın geleneksel müziklerini canlı olarak dinleyebileceğiniz Ho Guom’da yerlere atılan minderlerde çay ya da ruou eşliğinde keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Adres: 75 Pho Hong Bo, Old Quarter, Hanoi
Tel: 824 30 70

Jazz Club Minh

Amerikan cazının Vietnam müziği motifleriyle birleştirilerek çalındığı bu mekânda; saksafon, trompet, gitar, bas ve piyanonun muhteşem uyumunu dinleyebilirsiniz. Kulübün aynı zamanda bir restoranı ve caz müziği dükkânı bulunmaktadır.

Adres: 31 Luong Van Can, Old Quarter, Hanoi
Tel: 828 78 90
Web: www.minhjazzvietnam.com

Ho Guom Xanh

Hoan Kiem Gölü’nün batı yakasında bulunan Ho Guom Xanh, kalburüstü bir gece kulübüdür. Burada şarkıcılar, koreograf dansçıları ve pole dansçıları sahne almaktadır.

Adres: Pho Le Thai, Hoan Kiem, Hanoi
Tel: 828 88 06

Spor

Thai Chi

Hanoi’de göl kenarlarında özellikle sabahın erken saatlerinde Thai Chi yapan gruplara rastlarsınız. Bu rahatlatıcı spor, Hanoi’de güne başlamanın en güzel yollarından biridir. Havlunuzu alın ve bu gruplardan birine katılın. Hiç kimse size gruba katıldığınız için ya da yarıda bırakıp gittiğiniz için bir şey söylemeyecektir.

Badminton

Hanoi’nin yeşillikleri veya gölleri barındıran her yerinde Badminton oynayanlara rastlarsınız. Sizde tüytopunuzu ve raketlerinizi alıp bu dinlendirici mekânlardan birinde badminton oynayabilirsiniz.

Ho Tay Water Park & Moon Park

Eğlencenin bir başka türlüsü de Hanoi’de 35 bin metrekarelik alana kurulmuş Ho Tay Water Park ve Moon Park’ta yaşanır. Fazladan bir veya yarım gününüz varsa sıcak bir yaz gününde bu su parkında eğlenceli bir mola verebilirsiniz.

Ho Tay Water Park’ta sörf meraklıları, 1.2 metreye kadar çıkabilen dalgalar üreten 14.5 x 3 boyutlarındaki havuzda; macera severler ise Tibet Köprüsü’nü ve 3.5 metrelik dalış havuzunu kesinlikle kaçırmamalılar. Tembeller Nehri ismi verilen ve beş köprüsü olan su kaydırağı, 450 m uzunluğunda ve 4.5 m yüksekliğindedir. Keyifli bir su yolculuğu isteyenler burada eğlenmeyi deneyebilir. Bunların dışında parkta her yaştan her zevke uygun havuzlar bulunmaktadır.

Moon Park, Water Park’ın hemen bitişiğindedir. Burada bulunan 60 metre yüksekliğindeki salıncakta tüm Hanoi şehrini panoramik olarak izleyebilirsiniz. Burada ayrıca eğlence katsayısını artırmak isteyen macera tutkunları için bir roller coaster da bulunmaktadır.

Adres: Hồ Tây Gölü’nün hemen kıyısındadır.
Tel: 753 27 57

Festival

Adeta festivaller ve kutlamalar şehri olan Hanoi’de dört mevsim eğlenceli ve hareketli etkinlikler bulmak mümkündür. Çoğunluğunun halkın inançları ile ilgili olduğu festivallerde, Vietnam halkının nasıl kutlama yaptıklarını yakından görme fırsatını yakalarken; kutlamalar kapsamında gerçekleştirilen pek çok eğlence dolu etkinliğin de tadını çıkarabileceksiniz.

Bir not: Festival ve kutlamalar, Vietnam’da ay takvimine göre tarihlendirilmektedir.

Tet Nguyen Dan (Yeni Yıl Kutlamaları)

Çin ve Vietnam ay takvimine göre Tet Nguyen Dan, yeni yıl kutlamalarının yapıldığı ve genellikle Ocak ayının sonuna ya da Şubat ayının ilk günlerine denk gelen bir yeni yıl kutlamasıdır. Hem Hanoi halkı hem de turistler tarafından büyük zevkle kutlanan Tet, 3 gün sürer, fakat bazı ailelerin bu geleneği bir hafta boyunca sürdürdüğü zamanlar da olur. Yeni yıl kutlamalarında dışarıda hayat hareketlidir, seyyar satıcılar kutlamalara özel reçel, kek, çiçek ve meyveler satar. Pagodalar ziyaret edilir, oyunlar oynanır ve şans ve sağlık getirmesi için evlere şeftali ağaçlarından çalı öbekleri götürülür.

Lim Festivali

Lim Festivali, quon ho halk müziklerini ve bu müziklerin kurucusu olan Hieu Trung Hau’yu anmak üzere düzenlenir. Her yıl, ay takviminin birinci ayının 13. gününde Bac Ninh bölgesinde düzenlenen festivalde quan ho halk müzikleri performansları sergilenir. Özellikle Kırmızı Irmak Deltası çevresindeki performansları kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

Tra CO Köyü Festivali

Ay takviminin beşinci ayının 30. gününden altıncı ayının 6. gününe kadar süren Tra CO Köyü Festivali, Hano’inin Quang Ninh bölgesi Mong Cai Kasabası Tra Co köyünde düzenlenmektedir. Oyunların oynandığı, geleneksel seramonilerin gerçekleştirildiği, kutlamaların yapıldığı bu rengârenk festivale yerel halkın yanı sıra yabancı ziyaretçiler de büyük ilgi gösterir.

Chu Dong Tu Festivali

Dragon yürüyüşü, aslan savaşları, cheo (opera) gösterileri, Uzak Doğu sporları karşılaşmaları... Rengârenk ve bol aksiyonlu Chu Dong Tu Festivali, Hanoi’ye 25 km uzaklıktaki Da Hoa ve Da Trach köylerinde Chu Dong Tu Tapınağı adına düzenlenmektedir. Ay takviminin üçüncü aynının 10, 11 ve 12. günlerinde üç gün süreyle düzenlenen bu festivalde dans, müzik, eğlence ve yöresel yemekler yabancı ziyaretçiler için cezbedici niteliktedir.

Nui Ba Festivai

Tay Ninh şehir merkezinden 11 km uzaklıkta bulunan Mekong Deltası’nın ortasında, Ba (Nui Ba) Dağı’nda düzenlenen bu festival her yıl binlerce Budisti ve ziyaretçiyi bünyesine çekmeyi başarır. Ay takviminin birinci ayının 30. gününde düzenlenen Nui Ba Festivali, dağa ve ardından orada bulunan bir pagodaya yapılan yürüyüşlerle başlar. Dağ manzarası görülmeye değerdir. Ay takviminin birinci ayında ortaya çıkan dolunayı izlemek ise festivale ayrı bir keyif katar.

Huong Tich (Perfume Pagoda) Festivali

Hanoi’nin en popüler ve en uzun süreli olan festivalidir, Huong Tich (Perfume Pagoda). Perfume Pagoda isimli yer Ha Tay bölgesinde bulunur ve bir mağara grubunu temsil etmektedir. Ay takviminin birinci ayının 6. gününden başlayarak üçüncü ayının son günlerine kadar devam eden festivalde, mağaralara ulaşmak için nehir üzerinden Duc Port limanına bir bot gezisi ile varabilirsiniz. Mağaralardaki Buda heykellerini görebilir ve burada gerçekleştirilen dragon dansı başta olmak üzere çeşitli performansları izleyebilirsiniz.

Fil Festivali

Vietnam’ın iç dağlık bölgesinin en büyük festivali olarak anılan Fil Festivali, her yıl ay takviminin üçüncü ayında, ilkbahar döneminde gerçekleştirilir. Festivalin en büyük etkinliği isminden de anlaşılacağı üzere fil yarışlarıdır. 10 fil belirlenmiş bir patika üzerinde; davullar, çanlar ve izleyicilerin tezahüratları ile heyacanlandırılarak; koştururlar. Kazanan fil, izleyicilerden şeker kamışı hediyelerini kabul eder. 
            
Ve dahası...

Hanoi’de festivaller o kadar çoktur ki şehri ziyaret ettiğinizde bir festivalin ziyaretinize denk gelmemesi neredeyse imkânsızdır. M.Ö. 40. yüzyılda şehri Çinlilerden kurtaran Trung kız kardeşler adına ay takviminin ikinci ayının 6. gününde kutlanan Hai Ba Trung Festivali, ay takviminin dördüncü ayının 8. gününde kutlanan ve pagodaların ve evlerin fenerlerle süslendiği Buda’nın Doğum Günü, bütün mağaza dükkânlarının şekerleme ve keklerle doldurulduğu, hemen arifesinde her yerin fenerlerle süslendiği ve ay takviminin sekizinci ayının dolunay zamanında gerçekleştirilen Trung Tu (Sonbahar Ortası) Festivali, 2 Eylül 1945 tarihinde ilan edilen Bağımsızlık Bildirisi’ni Ba Dinh meydanında havai fişekler ve Hoan Kiem Gölü’nde bot yarışları ile kutlayan Quoc Khanh (Ulusal Gün); bu kutlamalardan bazıları arasında yer alır.

Google'de ara: HANOİ (VİETNAM) GECE HAYATI

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.