reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

Özel Arama
A+ R A-

CEZAYİR GECE HAYATI

Öğeyi Oyla
(11 oy)
CEZAYİR CEZAYİR

Cezayir kültüründe İslam’ın önemli bir yeri var. Ancak İslam Ortadoğu’daki Arap ülkelerine göre Türkiye’ye daha yakın bir şekilde yaşanıyor. Cezayir anayasası tüm vatandaşlara din özgürlüğü tanıyor. Fakat özellikle 1990’larda yaşanan iç karışıklık nedeniyle gayri Müslim vatandaşların çoğu ülkeden ayrılmış. 

Fransa ile istemeden de olsa kurulan bağ Cezayir’e önemli bir edebiyat mirası bırakmış halde. Muhammed Dib, Albert Camus, Kâtip Yasin en önemli Cezayirli edebiyatçılar. Filozof Jacques Derrida, düşünür Augustinus Annaba Cezayir’de doğmuşlar, Tunuslu İbni Haldun ünlü eseri “Mukaddime”yi burada yazmış. Ünlü modacı Yves Saint Laurent de Oran kentinde doğmuş. 

Çobanların folklorik müziğiyle popun karışımından oluşan rai, Cezayir’in yerel müziği olsa da tüm dünyada tanınıyor. Khaled ve Chep Mami gibi sanatçılar bu müziği önce Fransa, ardından da tüm dünyada sevdirmeyi başardılar. Halk rai dışında söze dayanan eski şaabi müziği ile birlikte kıvrak donlu kabile müziğini tercih ediyor. Endülüs göçmenlerinin müzikleri de kent sokaklarından sıkça duyuluyor.  

Zeralda ve Sidi Fredj devlet eliyle inşa edilmiş turizm komplekslerine sahipler. Sidi Fredj’de açık hava restoranları, marina bulunurken Zeralda’da bar ve restoranların yanına bir at çiftliği eklenmiş. Özellikle akşamüstleri kumsalda dolaşmak için at kiralayabilirsiniz. 

Sidi Fredj yakınlarındaki Staouli adlı semtin paralel iki caddesi, sayıları 30’u bulan restoran ve dondurmacıyı ağırlıyor. Cezayir’de dondurma çok seviliyor ve oldukça güzel yapılıyor. Kendin doğusundaki Cherega ise tipik bir Akdeniz kasabasını andırıyor.

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.

VAN BELEDİYESİ ANKETİ

Van Belediyesi'nin Deprem Süresince Çalışmalarını Yeterli Buluyormusunuz?

Evet - 38.3%
Hayır - 58%
Kararsızım - 3.8%

Total votes: 8445
The voting for this poll has ended on: 30 Haz 2014 - 00:00