reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

Özel Arama
A+ R A-

ZÜRİH GEZİLECEK YERLER

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)
ZÜRİH ZÜRİH

Zürih'i ziyaret etmek için en uygun dönem temmuz - ağustos ayları arasıdır. Güneşli ve berrak havalarda daha keyifli bir gezi rotası hâline dönüşen Zürih, ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde de büyüleyici doğa manzaralarına ev sahipliği yapmaktadır.

Kış mevsiminin oldukça sert ve uzun yaşandığı Zürih ve çevresi, karlı dönem süresince kış sporları ile ilgilenenler için ideal bir gezi rotası hâline gelmektedir.

Zürih seyahatinizin daha keyifli geçmesi için birkaç küçük noktaya dikkat etmelisiniz.

  • Zürih, Avrupa'nın en güvenilir şehirlerinden biridir. Ancak yine de kalabalık turistik mekânlarda çantanızı ve cüzdanınızı korumaya özen göstermeniz, şehirde nadiren de olsa gerçekleşen yan kesicilik ve kapkaç gibi olaylardan korunmanızı sağlayacaktır.
  • Zürih Gölü kıyısında yer alan yürüyüş yolları ve parklar geç saatlerde alkollü genç topluluklarına ev sahipliği yapmaktadır. Agresif tavırlarıyla dikkat çeken sayıca kalabalık genç topluluklarıyla, herhangi bir şekilde iletişime geçmemeniz önerilmektedir. Tehlikeli bir durumla karşılaşmamak adına, gecenin ilerleyen saatlerinde etraf ıssızken göl çevresinden uzak durmanız yararınıza olacaktır.

Le Corbusier Evi

Modernizm akımının öncülerinden İsviçreli ünlü mimar Le Corbusier'in en son inşa ettiği yapı olan ve bir şaheser olarak adlandırılan Le Corbusier Evi; dramatik, rengârenk ve ezber bozan stiliyle bir binadan daha çok bir sanat eseri olarak kabul edilmektedir.

Le Corbusier Evi, aynı zamanda Heidi Weber Müzesi'ne de ev sahipliği yapmaktadır.

Mimarlığın haricinde ressamlığa ve heykeltıraşlığa da gönül vermiş olan Le Corbusier'in eserleri; yaşamı süresince kendisine destek olan ve ilham veren ortağı Heidi Weber'in adını taşıyan bu müzede sergilenmektedir.

İsviçre'nin dâhi çocuğu olarak kabul edilen Corbusier'in renkli evini ve eserlerini cumartesi - pazar günleri 14.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezindeki Seefeldstrasse durağından 2 numaralı tramvaya binerek, Le Corbusier Evi'nin bulunduğu Hoeschgasse Caddesi'ne kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Hoeschgasse Caddesi, No: 8, Zürih 
Telefon: (+41) 44 383 64 70
Web: www.centerlecorbusier.com

Fraumünster Kilisesi

M. S. 853 yılında inşa edilmiş olan Fraumünster Kilisesi; 13. yüzyıla kadar, soylu Alman kadınlarının ikamet ettiği bir manastır olarak hizmet vermiştir.

Roma mimarisinin ülkedeki en eski örneklerinden biri olan kilise, üzerinde göz alıcı bir İsviçre saati bulunan mavi uçlu çan kulesiyle Zürih semalarını süslemektedir.

Dev boyutta, tarihî bir borulu kilise orguna ev sahipliği yapan Fraumünster Kilisesi'nin en dikkat çekici bölümlerinden biri; 1970 yılında ünlü ressam Marc Chagall tarafından rengârenk boyanmış olan vitray pencerelerdir. Ayrıca kilisenin tarihî taş duvarlarına dönemin tanınmış ressamları tarafından yapılan zarif melek figürleri de büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Geçmişte domuz pazarı olduğu söylenen tarihi Münsterhof Meydanı'na bakan kiliseyi; dinî ayinlerin yapıldığı pazar günü haricinde, 14.00 - 18.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür.

Adres: Münsterhofplatz Meydanı, Zürih
Telefon: (+41) 44 211 41 00
Web: www.fraumuenster.ch

Zürih Güzel Sanatlar Müzesi (Kunsthaus Zurich)

19. ve 20. yüzyıllara ait prestijli sanat eserlerine ev sahipliği yapan Zürih Güzel Sanatlar Müzesi, sanatseverler için şaşırtıcı hazineleri içerisinde barındıran eşsiz bir kültür merkezidir.

Norveç dışında bulunan en geniş Edvard Munch koleksiyonunu içeren müzede aynı zamanda Chagall, Picasso, Monet, Rothko, Kokoschka, Beckmann ve Corinth gibi dâhi ressamların da eserleri sergilenmektedir.

Müzenin diğer ilgi çekici koleksiyonları arasında İsviçreli sanatçı Alberto Giacometti ve ünlü ressam ikilisi Fischli/Weiss'ın yaratıcılık harikası sanat eserleri bulunmaktadır.

Şehir merkezinden 3 numaralı tramvaya veya 3 numaralı halk otobüsüne binip Kunsthaus durağında inerek, kısa bir yürüyüşün sonunda müzeye kolaylıkla ulaşılabilmektedir. Zürih Güzel Sanatlar Müzesi, çarşamba - cuma 10.00 - 20.00, pazar - salı günleri arasında ise 10.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Heimplatz Meydanı, No: 1, Zürih
Telefon: (+41) 44 253 84 84
Web: www.kunsthaus.ch

Grossmünster Kilisesi

Tarihî Roma kilisesi Grossmünster, fildişi renkli ikiz kuleleriyle Zürih'in en göz alıcı mimari eserlerinden biridir. İsviçre'de Protestanlığın ilk temsilcisi olan Huldrych Zwingli'nin 1519 yılında halkın rahibi seçilmesine ev sahipliği yapan kilise, Reform hareketlerinin Zürih'teki merkezi konumunda bulunmuştur.

Grossmünster Kilisesi, avangart sanatçı Sigmar Polke'nin boyadığı vitray pencerelerden 11. yüzyıla ait şifreli dinî sembollere kadar çeşitli mimari stile sahip birçok ögeyi zaman içerisinde bünyesinde toplamıştır.

Son yıllarda yapılan arkeolojik araştırmalar, kilisenin altında Roma dönemine ait bir mezarlığı bulunduğunu göstermektedir. Ayrıca kilise içerisinde Roma dönemine ait küçük bir manastır ve 12. yüzyılda yapılmış olan bir dini heykel bulunmaktadır.

Grossmünster Kilisesi'nin Karlsturm adı verilen kulelerinin, en tepesine çıkıp Zürih manzarasını seyretmek için 187 basamaklı merdiveni tırmanmak gerekmektedir.

Kilise, haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Grossmünsterplatz Meydanı, Zürih
Telefon: (+41) 44 252 59 49
Web: www.grossmuenster.ch

Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri

1976 yılında kurulmuş olan Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak ve doğanın kalbinde huzurlu bir gün geçirmek isteyenlerin favori gezi rotasıdır.

Avrupa'daki genel botanik bahçesi kültürünün dışına çıkarak daha çok yabani çiçekler ve bitki çeşitleri üzerine odaklanan Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri, görünüş itibariyle kutuplardaki Eskimo evlerine benzemektedir. Biodome adı verilen bu yuvarlak tavanlı seralar, birçok yapay ekosisteme de ev sahipliği yapmaktadır.

Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri'nde; tropikal, karasal ve polar gibi farklı ilkim türlerine özgü milyonlarca bitkiyi gözlemleme ve ortaya çıkan muhteşem doğal güzellikten yararlanarak dinlendirici bir gün geçirme şansını elde edebilirsiniz.

Zürih Üniversitesi Botanik Bahçeleri; hafta içi her gün 07.00 - 19.00, hafta sonları ise 08.00 - 18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Zollikerstrasse Sokağı, No: 107, Zürih
Telefon: (+41) 44 634 84 61
Web: www.unizh.ch/bguz

Zürih Tasarım Müzesi

Yenilikçi İsviçreli mimarlar Adolf Steger ve Karl Egender tarafından "işlevselciliğin manifestosu" olarak tasarlanan Zürih Tasarım Müzesi binası, modern ve minimal İsviçre mimarisinin en başarılı örneklerinden biridir.

Kızıl Haç logosu gibi dünyaca ünlü tasarımların kaynağı olan İsviçre'de, tamamen tasarıma odaklanmış bir müze olması tesadüf değildir. Zürih Tasarım Müzesi; poster, grafik ve endüstriyel tasarım olmak üzere üç bölüme ayrılmış zengin bir koleksiyona sahiptir.

Ayrıca müzede endüstriyel tasarımcıların, fotoğraf sanatçılarının ve heykeltıraşların sergilerine de dönemsel olarak yer verilmektedir.

Zürih Tasarım Müzesi, salı - pazar günleri 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Adres: Ausstellungsstrasse Sokağı, No: 60, Zürih
Telefon: (+41) 43 446 67 67
Web: www.museum-gestaltung.ch

İsviçre Ulusal Müzesi

İsviçre Ulusal Müzesi; İsviçre geleneklerini ve yaşayış biçimini, yüzyıllardan günümüze kadar uzanan değerli koleksiyonlarıyla görkemli bir şekilde gözler önüne seren prestijli bir kültür merkezidir.

Bir sarayı andıran ihtişamlı mimarisi ve gökyüzüne doğru uzanan sivri kuleleri ile masallar diyarından çıkmış gibi duran İsviçre Ulusal Müzesi, Taş Devri'nden Modern Çağ'a uzanan geniş bir antropoloji bölümünü de içerisinde barındırmaktadır. Saship olduğu kıymetli tarih koleksiyonlarının yanı sıra müze binası da başlı başına görülmeye değer bir niteliğe sahiptir.

Değerli dinî objelerin ve M.S.1800'lü yıllara ait yerel savaş aleti ve kostümlerinin de gözlemlenebileceği müze; pazartesi günleri dışında, haftanın her günü 10.00 - 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.

Adres: Museumstrausse Caddesi, No: 2, Zürih
Telefon: (+41) 44 218 65 11
Web: www.nationalmuseum.ch

Zürih Hayvanat Bahçesi

Zürih Hayvanat Bahçesi; doğal yaşamı sürdürmeye ve soyu tükenen hayvanların çoğalmasını sağlayıp yeniden vahşi doğaya bırakılmasına odaklı bir yaşam merkezidir. Aynı zamanda, hayvanların doğal ekosistemlerinin canlandırılması, sağlıklı bir koruma alanı ortaya çıkarmıştır.

Son derece bakımlı bir tesisi gezmek ve içerisinde mutlu bir şekilde yaşamlarını sürdüren sağlıklı hayvanları gözlemlemek, her turistin keyif alacağı bir deneyimdir.

Zürih Hayvanat Bahçesi'nde kar leoparından kızıl pandaya kadar nadir bulunan birçok vahşi hayvan türünü gözlemleme şansı bulabilirsiniz.

Halkı hayvan hakları konusunda bilinçlendirmek ve doğal yaşam projelerine katılımlarını sağlamak amacıyla Zürih Hayvanat Bahçesi'nde sık sık workshoplar düzenlenmektedir.

Bu workshoplarda hayvanlarla iletişim, doğada hayatta kalma, çevrenin ve vahşi yaşamın korunması gibi önemli konu başlıkları üzerinde durulmaktadır.

Doğayla iç içe keyifli bir gün geçirmek ve vahşi yaşam hakkında daha çok bilgi sahibi olmak için haftanın her günü 09.00 - 18.00 saatleri arasında Zürih Hayvanat Bahçesi'ni ziyaret edebilirsiniz.

Adres: Zurichbergstrasse Sokağı, No: 221, Zürih
Telefon: (+41) 44 254 25 05
Web: www.zoo.ch

Şehrin dışında kalan yerler

Zürih'in hemen dışında, İsviçre'nin büyüleyici güzelliklerini gözler önüne seren birçok günübirlik tatil rotası bulunmaktadır.

Rapperswil

Küçük, sevimli, otantik ve huzurlu bir İsviçre kasabası görmek için Zürih şehir merkezinden S5 veya S15 numaralı trene binerek 36 dakikalık bir yolculuk sonunda gül şehri olarak ünlenen Rapperswil'e ulaşabilirsiniz.

Modern restoran ve kafelerle dolu bu tarihî Orta Çağ kasabası; altı yüzden fazla farklı türün gözlemlenebileceği mis kokulu rengârenk gül bahçeleri ve 1220 yılında inşa edilmiş olan Rapperswil Kalesi ile ziyaretçilerine, İsviçre kırsalının tüm doğal ve büyüleyici güzelliklerini bir arada sunmaktadır.

Birçok butik oteli bünyesinde barındıran Rapperswil'i tümüyle keşfetmek için en az bir gününüzü ayırmanız ve konaklamalı bir gezi rotası çizmeniz önerilmektedir.

Adres: Zürih'in 37 km güneyi

Rhine Şelaleleri

Avrupa'nın en yüksek debiye sahip olan şelalesi Rhine, özellikle ilkbahar aylarında karların eriyerek su miktarını arttırması sonucu görkemli bir çağlayana dönüşmektedir.

Şehir merkezinden Neuhausen'e hareket eden trene binip 45 dakikalık bir yolculuk sonunda Rhinefall durağında inerek Schaffhausen ilçesi sınırları dâhilinde yer alan şelalelere ulaşabilirsiniz.

Şelalelerin hemen kıyısındaki ormanın içerisinde yer alan Orta Çağ kalesi Schloss Laufen, kendinizi âdeta bir masalın içerisinde hissetmenize neden olacak derecede görkemli ve etkileyici bir yapıdır. Özellikle ilkbaharda şelalelerden kalenin bulunduğu ormana doğru uzanan gökkuşakları, oldukça büyüleyici bir manzara ortaya çıkarmaktadır.

Kalenin değişik katlarına tırmanarak şelaleyi birçok açıdan gözlemleme olanağı bulabilirsiniz. Ayrıca Rhine Şelaleleri kıyısında, su sporu ile ilgilenenleri memnun edecek birçok tesis bulunmaktadır. Burada yapılabilecek su sporları arasında rafting, kano ve kürek çekme bulunmaktadır.

Her yıl Ulusal İsviçre Günü olarak kutlanan 1 Ağustos tarihinde, şelalelerin üzerinde nefes kesici manzaralar yaratan havai fişek gösterileri düzenlenmektedir.

Adres: Schaffhausen, İsviçre
Telefon: (+41) 52 672 74 55
Web: www.rheinfall.ch

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.

VAN BELEDİYESİ ANKETİ

Van Belediyesi'nin Deprem Süresince Çalışmalarını Yeterli Buluyormusunuz?

Evet - 38.3%
Hayır - 58%
Kararsızım - 3.8%

Total votes: 8445
The voting for this poll has ended on: 30 Haz 2014 - 00:00