reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

Özel Arama
A+ R A-

Tantuni, Mersin

Öğeyi Oyla
(0 oy)
Tantuni, Mersin Tantuni, Mersin

Mersin’e has bir dürüm çeşidi olarak bilinen tantuni, özel bir sac üzerinde yapılıyor. Satırla doğranmış dana eti, kırmızı toz biber, soğan, sıvı yağ ya da kuyruk yağı ile pişirilen bu leziz tat; Mersin’de “sıkma” denilen şekilde, yani küçük yufkayla dürüm yapılarak servis ediliyor.

HABERİN DEVAMIarrow-down2

Tarihi

Geçmişte ucuz olması için bolca akciğer karıştırılarak yapılan ve o dönemlerde yoksul yemeği olan Tantuni; sevildikçe Mersin’de yayılmaya ve lokantalarda servise sunulmaya başlanıyor. Rivayete göre; aşçı Tantun Amca’nın küçük lokantasında sac üzerinde yaptığı bu yemeği beğenenler ise ona, ustasının adını, Tantuni ismini layık görüyor.

Hakkında pek çok rivayet bulunan tantuni kimilerine göre ise, Araplar tarafından Türkiye’ye getirilen gerçekte deve ile yapılan bir Arap yemeği ve adını da sacda et karıştırılırken çıkan “tan-tun” seslerinden alıyor.

Nerede yenir?

Her sokakta ve caddede en az bir tane tantunici dükkânı görebileceğiniz Mersin’de tantuniler genellikle; minik süs biberi turşuları, incecik halka şeklinde kesilmiş ve limonlanmış turp, maydanoz, nane yaprakları ve tere birleşiminden oluşan yeşilliklerle servis ediliyor.

Servisin hemen hemen aynı olduğu tantunicilerde, lezzet; ustaya, malzemeye ve yapılış tarzına göre değişebiliyor.

Mersin’de en lezzetli tantunileri yiyebileceğiniz restoranlar: 

Yaprak

Hüseyin Yaprak tarafından işletilen restoranda tantuni, dananın but bölümünden hazırlanıyor. Maydanoz, nane, domates ve soğan karışımı salatayla dürüm yapılarak servis yapılan tantuninin tadına; her gün saat 07.00 ile 20.00 arasında bakabilirsiniz.

Adres: Çankaya Mah. Silifke Cad. No: 4, Mersin
Tel: 0324 231 39 88
Web site: www.yapraktantuni.net

Göksel

Hasan Palamut tarafından işletilen Göksel Tantuni, 25 yıldır Mersin’de hizmet veriyor. Cem Yılmaz, Cem Özer, Seda Sayan, Ebru Gündeş, Haluk Bilginer gibi pek çok ünlü isimin de tercih ettiği Göksel’in sadece Mersin’de üç şubesi bulunuyor.

Adres: İhsaniye Mah. Eski Oto Garajı Bitişiği No: 50, Mersin
Tel: 0324 336 52 48
Web site: www.gokseltantuni.com

Özkan

Kebapçılar, Pastacılar ve Tatlıcı Esnaf Sanatkârlar Odası Başkanı olan Hacı Özkan tarafından işletilen Özkan, iki ayrı şubede hizmet veriyor. Kuyruk yağlı ve yağsız biftek şeklinde iki çeşit hazırlanan tantuni; lavaş, somun ve pide ekmeğiyle servis ediliyor.

Adres: Camişerif Mah. Cemalpaşa Cad. No: 81, Mersin
Tel: 0324 231 50 62

Sabit Usta

Sabit Yağcı tarafından işletilen bu mekânda, kullanılan ete çok dikkat ediliyor. Tantuni lezzetine yenilik getiren Sabit Usta, tantuniyi bifteğin dışında bir de tavuğun göğüs etinden yapıyor.

Adres: Pirireis Mah. 1116 Sok. No: 13
Tel: 0324 325 46 18

Denizhan-2

Mezitli Beldesi’nde yer alan Denizhan-2’yi Sedat Varma işletiyor. Süt danasından ve bifteklik etten yapılan tantuniler, her yaz sezonunda buradaki yazlıkçıların gözdesi olmaya devam ediyor. 

Adres: Menderes Mah. Denizhan-2 Sitesi, Mersin
Tel: 0324 358 83 36

Memoş

40 yıllık baba mesleğini sürdüren, Mehmet Can Yelkenaç ve Cengiz Yelkenaç tarafından işletilen Memoş Tantuni, yurt içine hatta yurt dışına bile paket servisi yapıyor.

Her gün 05.00 ile 17.00 arasında açık olan tantunici; yurt içinde Adana, Ankara, İstanbul, İzmir ve Kayseri’ye, yurt dışında ise Almanya, Fransa, Hollanda, İsveç ve KKTC’ye tantuni dondurup gönderiyor.

Adres: Turgutreis Mah. Silifke Cad. Müftü Köprüsü Mevkii, Mersin
Tel: 0324 231 97 02
Web site: www.memostantuni.com

Google'de ara: Tantuni, Mersin

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.

VAN BELEDİYESİ ANKETİ

Van Belediyesi'nin Deprem Süresince Çalışmalarını Yeterli Buluyormusunuz?

Evet - 38.3%
Hayır - 58%
Kararsızım - 3.8%

Total votes: 8445
The voting for this poll has ended on: 30 Haz 2014 - 00:00