reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

LİBYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Öğeyi Oyla
(0 oy)
LİBYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER LİBYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Coğrafi Konum Kuzey Afrika'da yer alan Libya, kuzeyden Akdeniz boyunca uzanır. Batıdan Cezayir ve Tunus, doğudan Mısır ve Sudan, güneyden Çad ve Nijerya ile sınır komşusudur.

HABERİN DEVAMIarrow-down2

Başkent Trablus
Coğrafi Konum Kuzey Afrika'da yer alan Libya, kuzeyden Akdeniz boyunca uzanır. Batıdan Cezayir ve Tunus, doğudan Mısır ve Sudan, güneyden Çad ve Nijerya ile sınır komşusudur.
Coğrafik Koordinatlar 25 00 K, 17 00 D
İklim Ülkenin sahil bölümlerinde Akdeniz iklimi hakimdir. İç kesimlerde kuru ve geceleyin son derece sert geçen çöl iklimi yaşanır. Yazları sıcak ve kurak geçerken, kış mevsimi gün boyunca ılık gece ise soğuk yaşanır.
Zaman Dilimi GMT +2
Dil ARAPÇA
Diğer Diller
Para Birimi Libya Dinarı
Telefon
(Şebeke ve GSM) Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00218, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu
Mobil Telefon: GSM 900
Acil Telefonlar Ambulans / Polis / İtfaiye 191
İnternet .ly
Mesai Saatleri Bankalar; 08:00 – 12:00 ve 16:00 – 17:00 (Kış, Ctsi-Çar), 08:00 – 12:00 ve 16:00 – 17:00 (Yaz, Ctsi-Per) Mağazalar; 07:30 – 12:30 ve 14:30 – 18:30 (Yaz) 08:00 – 12:30 ve 14:00 – 17:30 (Kış)
Resmi Tatiller Kurban Bayramı, İslami Yeni Yıl (Aralık), Mevlit Kandili, Halkın Gücünün İlanı (Mart), Britanya'nın Ülkeyi Terketmesi (28 Mart), Mlli Bayram (1 Eylül), başlıca tatil sezonu (Temmuz-Ağustos)
Elektrik 150V-220V 50HzHz

Genel Bilgiler


Topraklarının %90'ı çöllerle kaplı Libya, sahip olduğu antik eserler ve Akdeniz sahili boyunca parlayan plajları ile önemli bir turizm ülkesidir. Büyük Sahra Çölü'nün kuzey ve doğu bölümlerini içine alan Libya Çölü, her yıl binlerce turistin akınına uğrayan antik eserler ve kalıntılara ev sahiplği yapar. Özellikle ülkenin sahil boyunda Dünya Mirası olarak da kabul edilen çok sayıda antik bölge yer almaktadır.

Sahilin doğu bölgesinde Shahat (Gorina), Sussa (Apolonia), Tolmitha (Ptolemias), Tukra (Tokhira) ve Elmerj (Baqa) adında beş ünlü Antik Yunan kenti bulunur. Başkent Tripoli'de yer alan antik kent; sahip olduğu tarihi duvarlar, hisarlar, meydanlar, eski camiler ve kiliseler ile Osmanlı dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir. Yine Tripoli'nin Roma tarzındaki caddeleri kentte mistik bir hava estirir.

Başta Leptis ve Sebratha Roma kentleri olmak üzere ülkenin sahil boyunda bulunan birçok arkeolojik kent Dünya Mirası olarak kabul edilmektedir. Bütün bu antik sahil kentlerinin yanı sıra Libya Çölü'nde var olan çok sayıda göz alıcı vaha ve antik eser ziyaretçileri büyüler. Germa ve Guerza, ülkenin onda birini kaplayan çöldeki en önemli antik eserlerdir.

Libya'nın 2.000 km'yi bulan Akdeniz sahili boyunca yer alan plajlar, Ortadoğu'daki ve Afrika'daki en uzun ve en çeşitli plajlardır. Kumdan, kayalık, çamlık ve tepeleri gören plajlar, ülkenin turizminin en önemli parçalarıdır. Libya'nın doğu sahilinde bulunan Zwara, Batı Mellita ve Telil plajları, ülkedeki en önemli plajlardandır. Tripoli ve Benghazi yakınlarında yer alan plajlar, özellikle yerel halkın akın ettiği alanlardır.

Google'de ara: LİBYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.