reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

NİJERYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Öğeyi Oyla
(3 oy)
NİJERYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER NİJERYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Coğrafi Konum Batı Afrika'da yer alan Nijerya, güneyden Gine Körfezi ile sınır sahiptir. Benin, Kamerun, Çad ve Nijer ile sınır komşusudur.

HABERİN DEVAMIarrow-down2

Başkent Abuja
Coğrafi Konum Batı Afrika'da yer alan Nijerya, güneyden Gine Körfezi ile sınır sahiptir. Benin, Kamerun, Çad ve Nijer ile sınır komşusudur.
Coğrafik Koordinatlar 10 00 K, 8 00 D
İklim Nemli subtropikal iklim hakimdir. Nisan ve Ekim ayları arasındaki dönem, yağışlı geçer. Kasım ve Mart ayları arasındaki dönem kuru ve sıcak geçer.
Zaman Dilimi GMT +1
Dil İNGİLİZCE
Diğer Diller
Para Birimi Naira
Telefon
(Şebeke ve GSM) Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 00234, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu
Mobil Telefon: GSM 900/1800
Acil Telefonlar Ambulans / İtfaiye 999, Polis 199
İnternet .ng
Mesai Saatleri Bankalar; 08:30 – 17:00 (Ptsi-Cum), 07:30 – 13:00 (Ctsi) Mağazalar; 08:30 – 17:00 (Ptsi-Cum), 07:30 – 13:00 (Ctsi) Kamu Kuruluşları; 08:00 – 16:00 (Ptsi-Cum)
Resmi Tatiller Yeni Yıl (1 Ocak), Kurban Bayramı, Mevlit Kandili, Kutsal Cuma (Mart/Nisan), Paskalya (Mart/Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Demokrasi Bayramı (29 Mayıs), Milli Bayram (Ekim), Ramazan Bayramı, Noel (25-26 Aralık)
Elektrik 220V 50HzHz

Genel Bilgiler


Nijerya; okyanus sahili, ulusal parkları, doğal alanları ve kozmopolit nüfus yapısı ile ön plana çıkan bir ülkedir. 200'ün üzerinde farklı dil, din, ırk ve tarihi barındıran Nijerya, bu durumun doğal bir sonucu olarak çok yönlü bir kültüre sahiptir.

Nijerya'nın güneybatısında yer alan Lagos, ülkenin en kalabalık kentidir. Portekiz semti Ebute Meta, 19. yüzyıldan kalma yapılarıyla göz doldurur. Ulusal Kütüphane, Ulusal Tiyatro ve Onikon'daki Ulusal Müze, kentin mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Ülkenin kuzeyinde yer alan Kano, Batı Afrika'nın en eski kentidir. Kentin eski bölümündeki duvarlar ve Merkez Camii, görülmesi gereken eserlerdendir.
Nijerya, yabani hayatın en güzel örneklerini barındıran ulusal parklarıyla bilinir. Yakari Ulusal Parkı, tabiatı ve barındırdığı hayvan türleriyle, ülkenin en iyi parklarındandır. Afrika antilopları, bufalolar, sırtlanlar, leoparlar ve çok sayıda farklı türü bu parkta bulabilirsiniz. Gashaka Gumit Ulusal Parkı, Kainji Gölü Ulusal Parkı ve Old Oyo Ulusal Parkı, ülkenin görmeniz gereken tabiat mucizelerindendir.

Nijerya'nın okyanus sahilinde yer alan plajlar hem ülkenin en önemli turizm kaynaklarından hem de Afrika'nın en iyi plajlarındandır. Lagos'un batısındaki Badagary kasabasında bulunan Hindistancevizi (Coconut) Plajı, Viktorya Adası'nın Trakwa Körfezi Plajı, Viktorya Adası'nın Ahmadu Bello Körfezi'ndeki Bar Plajı ve Kalabar Nehri'nin ağzında bulunan Kalabar Plajı, ülkenin en popüler plajları arasında yer almaktadır.

Google'de ara: NİJERYA HAKKINDA GENEL BİLGİLER

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.