reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

WELLİNGTON NE YENİR

Öğeyi Oyla
(0 oy)
WELLİNGTON WELLİNGTON

Wellington şehrinde kişi başına düşen kafe ve restoran sayısı, dünyanın çoğu metropolünde olandan çok daha fazladır. Yerel mutfağın haricinde şehirde en popüler olan mutfaklardan biri Malezya mutfağıdır. 

HABERİN DEVAMIarrow-down2

Bunun yanı sıra şehirde, Avrupa ve Asya mutfaklarından örnekler sunan pek çok restoran bulmak mümkündür. Türk restoranlarına sık rastlanılabilen Wellington’da, kebap oldukça meşhur bir yemektir.

Kafe kültürü oldukça gelişmiş bir şehir olan Wellington’da, brunch kültürü de bir hayli gelişmiştir. Hemen her kafe ve restoranda özellikle hafta sonları zengin mönülere sahip brunch servisleri sunulmaktadır.

Temel yemekler…

Wellington mutfağı genel olarak tıpkı Yeni Zelanda mutfağı gibi, İngiliz mutfağı ve Maori mutfağının karışımından oluşmaktadır. Kuzu eti, domuz eti, geyik eti, somon balığı, ıstakoz, midye, istridye, Yeni Zelanda’ya özgü kabuklu deniz canlılarından pipis ve tuatua, kumara adı verilen tatlı patates, kivi ve tamarillo meyveleri Wellington mutfağında sıklıkla kullanılan malzemelerin başında gelmektedirler. Bölgeye özgü yeşil kabuklu istiridyeler; sadece Wellington şehrinde değil, dünya çapında ünlüdürler.

Maori mutfağının spesiyallerinden, bir tür yahni yemeği olan hangi; et ve çeşitli sebzelerin taş fırında ağır ağır pişirilmesiyle oluşan oldukça lezzetli bir yemektir. Rostolanmış kuzu veya domuz etinin yanında haşlanmış ya da kızartılmış bir şekilde sunulan kumara denilen tatlı patates ise bir diğer lezzetli mönü seçeneğini oluşturmaktadır.

Butternut kabağı adı verilen, Yeni Zelanda’ya özgü bir tür kabak çeşidi ise yine rostolanmış et yemeklerinin yanında lezzetli bir çeşni oluşturmaktadır. Butternut kabağı pişirildiğinde lezzeti aynı tatlı patatese benzemektedir.

Maorilerden etkilenerek, Pasifik kültürü öğelerini içerisinde barındıran Wellington mutfağının bir diğer ünlü yemeği ise; paua ravioli denilen, makarnalı, beurre blanc soslu istiridye yemeğidir. Paua ravioli yemeğinde; beyaz şarap, soğan, tereyağı ve limonun karıştırılmasıyla oluşan beurre blanc sosu, fesleğen ve kişniş ile sotelenerek pişirilen istiridyeler ravioli makarnası ile birlikte servis edilmektedir.

Yeni Zelanda mutfağının ve dolayısıyla Wellington mutfağının en ilginç ürünlerinden biri iseManuka füme yumurtaları’dır. Koyu kahverengi kabuklara sahip olan bu yumurtalara, özel bir yöntemle fümelenmiş lezzeti katan bir aroma eklenmektedir. Manuka, Yeni Zelanda’ya özgü bir bitkidir ve fümelenmiş tadını sağlayan oldukça keskin bir aromaya sahiptir. Manuka füme yumurtaları, istenilen her türlü yemeğin içerisinde kullanılabilmektedir.

Kızartması ve omleti yapılan Yeni Zelanda whitebait balığı (ringa balığı familyasından bir çeşit balık yavrusu), bir çeşit Yeni Zelanda meyvesi olan kawakawalı kuzu budu, Yeni Zelanda acı biberi horopito ile pişirilen et yahnisi, gül yaprakları ve aromasıyla özel bir şekilde pişirilenyeşil kabuklu Yeni Zelanda istiridyesi, Wellington şehrinde mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında yer almaktadır.

Tatlılar…

Wellington’a özgü tatlı bir tat arayanlara, şehrin meşhur chili biberli, lavantalı, kivili velimonlu çikolatalarının denenmesi tavsiye edilmektedir. Şehre özgü tatlılardan bir diğeri ise kavun likörü, böğürtlen, çikolata sosu ve vanilyalı dondurmanın karışımından oluşan rangitoto dondurmasıdır. 
Yeni Zelanda’nın ulusal tatlısı olan pavlova tatlısı, Wellington’ı ziyaret eden herkesin mutlaka denemesi gereken, oldukça lezzetli bir tatlıdır. Ünlü Rus balerin Anna Pavlova’nın ülkeyi ziyaretinin ardından onun şerefine yaratılan pavlova tatlısı; orta boy bir beze içerisine krem şanti doldurulması ve üzerinin başta kivi meyvesi olmak üzere çeşitli meyvelerle süslenmesinden oluşmaktadır. Balerin Anna Pavlova’ya öykünen bu tatlının özelliği oldukça hafif malzemelerden yapılmasına karşın yoğun bir tada sahip olmasıdır.
Atıştırmalıklar…
Wellington şehrinde, hemen her köşe başında yan yana sıralanmış olan birçok pastane bulunmaktadır. Şehrin favori atıştırmalıkları hep hamur işi üzerinedir. Özellikle turta çeşitleri oldukça popülerdir. Etli turtalar, en başta kivi meyvesi olmak üzere çeşitli yerel egzotik meyvelerle yapılan tartlar, sosisli rulo börekler sıklıkla tercih edilen atıştırmalık yiyecekler arasında yer almaktadır.
Wellington’ın bir diğer atıştırmalığı ise huhu grubs denilen Maori mutfağına özgü bir yiyecektir. Huhu, Yeni Zelanda ormanlarında bulunan bir tür böcektir. Huhu böceğinin larvaları büyümeden alınır ve kızartılarak çeşitli soslar eşliğinde atıştırmalık olarak yenir. Huhu grubslar çikolata sosuna bulanarak tatlı olarak da yenmektedir.

Ne içilir?

Yeni Zelanda, kalitesi ve lezzeti dünya çapında ünlü şaraplar üreten bir ülkedir. Özellikle pinot, grigio, chardonnay ve reisling türü şarapları meşhur olan ülkenin, şarapçılık merkezlerinden biri ise Wellington şehridir.

Wellington şehri, şaraplarıyla olduğu kadar, ürettiği biralarıyla da meşhurdur. Ulusal sembol kivi meyvesinin bolca yetiştirildiği bir şehir olan Wellington’da, denenmesi gereken bir diğer alkollü içecek ise kivi likörüdür.

Alkollü içecekler haricinde şehirde en çok tüketilen içecekler, çay ve kahvedir. Wellington halkının büyük çoğunluğu için beş çayı saati, günlük ritüellerin ayrılmaz bir parçasıdır.

Google'de ara: WELLİNGTON NE YENİR

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.