reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

İnka şehri Machu Picchu

Öğeyi Oyla
(0 oy)
İnka şehri Machu Picchu İnka şehri Machu Picchu

Dünya medeniyetinin görenleri hayrete düşüren yeni keşiflerinden biri Güney Amerika’da yükselmektedir. Bu keşif, İnka İmparatorluğu’nun kayıp şehri Machu Picchu’dur. Peru’da, yapılışının üzerinden neredeyse altı yüzyıl geçtikten sonra fark edilen bu şehir, şimdilerde bilim adamlarına İnkalar hakkında yeni ipuçları veriyor. 

HABERİN DEVAMIarrow-down2


Machu Picchu; Peru’nun Cusco şehrinin 80 km kuzeybatısında; Urubamba Nehri’nin aktığı Urubamba Vadisi üzerindeki dağlardan birinin zirvesinde, 2.430 m yükseklikte kurulmuştur. Tarihi öneminin yanında görsel güzelliğiyle de dünyanın dikkatini çekmiş durumdadır. Öyle ki şehir panoramasına bakıldığında, dikkati onlarcasının arasından üç rengin üstünlüğü çeker: yeşil, mavi ve beyaz. Dağların, ormanların ve kalıntıları saran bitkilerin canlı yeşili, berrak gökyüzünün mavisi ve elinizi uzattığınızda dokunabileceğinizi sandığınız bulut kümelerinin ve ansızın etrafınızı saran sis tabakasının beyazı... Doğanın insan zekâsıyla birleştiği bu mistik şehir, her bir köşesiyle keşfedilmeyi bekliyor. Eğer bir doğa tutkunuysanız, seyahat listenizin en üst sıralarından birine Peru’daki eşsiz kent Machu Picchu’yu ekleyin. Bu kent, coğrafi güzelliklerinin yanında tarihi sırlarla dolu İnkalara bakış açınızı da değiştirecek. İşe, tarihin en iyi mimarlarından olan İknaların geçmişi hakkında kısaca bilgi sahibi olarak başlayabilirsiniz. 

İnkalar 

12. yüzyıl civarında Manco Capac tarafından kurulan Cusco Krallığı, 1438 yılına kadar bir krallık olarak varlığını sürdürmüştür. 1438’den itibaren Pachacutec’in yönetiminde gitgide büyümüş ve And Dağları’nın kapladığı birçok bölgeyi de içine alarak İnka İmparatorluğu’na dönüşmüştür. Peru, Ekvador ve Bolivya’nın yanı sıra Şili, Kolombiya ve Arjantin’in de birçok kesimini ele geçirerek Güney Amerika’daki egemenliğini arttıran imparatorluk, 16. yüzyılın başlamasıyla birlikte çöküş sürecine girmiştir. 1532’de Fransico Pizarro yönetiminde Peru’ya gelen İspanyol güçleri, 1533’te iç savaştan ve çiçek hastalığı salgınının halkı zayıf düşürmesinden faydalanıp yönetimi ele geçirmişlerdir. Zaman içerisinde gelişen tüm İnka başkaldırıları bastırılmış ve İnka medeniyeti yok olmuştur. 

Machu Picchu hakkında 

Urubamba Vadisi üzerindeki yer alan dağlardan birinde kurulmuş kentin, 1450 yılı civarında yapıldığı öngörülmektedir. Tarihçi Hiram Bingham tarafından 24 Temmuz 1911’de bir gezi esnasında bulunmuş ve tüm dünyanın dikkatini üzerine çekmiştir. Bu doğa harikası, coğrafi olarak ulaşımı oldukça zor bir yerde bulunduğundan İspanyollar tarafından bulunamamış, dolayısıyla istilaya uğramadan günümüze kadar varlığını sürdürebilmiştir. Bölge, 1983’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dâhil edilmiş, 2007’de dünyanın yeni yedi harikasından biri ilan edilmiştir. 

İnka uygarlığındaki mimari özellikler, şehirde yer alan yapılar incelenerek saptanabilir. İçerisindeki iki yüzden fazla yapı, kuru taş yöntemi kullanarak inşa edilmiştir. Bu duvar tekniğinde, taşlar arasına yapıştırıcı harç konulmaz ki bu da İnkaların mimaride ulaştıkları parlak noktayı gözler önüne serer. Machu Picchu’da şu üç yapı en fazla ilgi uyandıranlardır: Intihuatana Taşı, Güneş Tapınağı ve Üç Pencereli Oda. 

Görülmesi gerekenler 

Intihuatana Taşı Intihuatana, Güney Amerikalıların kutsal saydıkları taşlardan biridir. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde güneşe çevrilen bu taşın saat veya takvim olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir. İspanyolların istilasından etkilenmediği için Peru kültüründe önemli bir yeri vardır. 

Güneş Tapınağı 

Tepenin alçak kesiminde yer alan bu yapı, Machu Picchu’nun en çok dikkat çeken yapısıdır. Yapılış sebebine dair birçok görüş ileri sürülmektedir. Kimi bilim adamları buranın İnka tanrılarına tapınmak için kullanıldığını, kimileri ise bir astronomik gözlem merkezi olduğunu ileri sürmektedir. Burada şehrin aristokratlarının yaşadığı tahmin edilmektedir ki bunun da en önemli kanıtı içinde bir çeşmenin bulunmasıdır. Güneş Tapınağı’nın bir diğer özelliği ise İnka mimarisinde pek rastlanmayan yuvarlak bir duvara sahip olmasıdır. 

Üç Pencereli Oda 11 m uzunluğunda, 8 m genişliğindeki bu oda, adını aldığı 3 adet pencereye sahiptir. Bu pencerelerin, İnka mitolojisinde adları geçen Ayar Kardeşler’in pencerelerini kullanarak dışarı çıktıkları mağarayı simgelediği sanılmaktadır. Kapı ve pencere eşiklerinde kullanılan taş bloklarının neredeyse 3 ton ağırlığında olduğunu düşünülürse, bu yapının İnkalar için oldukça fazla öneme sahip olduğu daha kolay anlaşılır. Kısa kısa...

  • Programınızda gün doğumunu ya da gün batımını izlemek için yer açmalısınız. Dağların ve ormanların arasındaki bu yüksek tepeden güneşi izleme şansını kaçırmayın. 
  • Ölüm cezasına çarptırılan kişilerin cezalandırıldığı oda olan Condor’u görün ve İnkaların adalet anlayışına dair ipuçları edinin. 
  • Bölgeye araçla ulaşacak olsanız bile, zamanınızın bir bölümünü İnka Yolu’nda yürüyüp etrafı keşfederek geçirin. 
  • Şehir yüzölçümünün yarısından fazlasını oluşturan tarım alanlarını görün. Bu bölgedeki teraslar hem tarımsal faaliyetler hem de erozyonu önlemek için kullanılıyormuş. 
  • Mimarinin yanında bölgenin flora ve faunası da oldukça ilgi çekicidir.
Nasıl gidilir? 

Machu Picchu’ya ulaşmanın en kolay yolu, Cusco şehri alternatiflerinden birini seçmek. Cusco’dan Machu Picchu’ya tren veya otobüsle gidebilirsiniz. Bu eşsiz coğrafyanın tadını çıkarmak için ise yürüyüş alternatifiniz bulunuyor. Cusco’dan Aguas Calientes kasabasına otobüs veya trenle, buradan ise yürüyerek tepedeki şehir kalıntılarına ulaşabilirsiniz. 8 km’lik bu yol, bir zamanlar İnkalar tarafından kullanılıyormuş.

Google'de ara: İnka şehri Machu Picchu

Yorum Ekle

(*) Yıldızlı kısımları doldurmak zorunludur.