reklam2

aziz

van video

NUR TATAR

ruya

mac

D

oyunoyna

A+ R A-

“Odam Kireç Tutmuyor” adlı türkü, Van yöresine ait çıktı.

van-turkusu-ckt


Bugüne kadar hep farklı sanatçılar tarafından seslendirilen “Odam Kireç Tutmuyor” adlı türkünün Van yöresine ait olduğu ortaya çıktı.

Bugüne kadar hep farklı sanatçılar tarafından seslendirilen “Odam Kireç Tutmuyor” adlı türkünün Van yöresine ait olduğu ortaya çıktı. TRT arşivlerine dayanarak bunu rahatlıkla söylediğini belirten YYÜ Öğr. Gör. M. Murat Oto, bunun yanı sıra “De Get Bayburt De Get/ Sende nem kaldı” adlı türkünün ezgisinin de Van yöresine ait olduğunu söyledi. Oto ayrıca yaptığı uzun süreli araştırmalar neticesinde Van"a ait 60"ın üzerinde türküyü de müzik literatürüne kazandırdıklarını anlattı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Vangölü Çevresi Tarihi Eserleri ve Kültürel Değerleri Araştırma ve Uygulama Merkezi"nden Türkiye"nin sanat gündemine bomba gibi düşecek bir haber geldi. İpekyoluhaber"e özel değerlendirmede bulunan Van Gölü Çevresi Tarihi Eserleri ve Kültür Değerlerini Araştırma Merkezi Müdürü Öğr. Gör. M. Murat Oto, uzun süredir merkezin başında Van ve yöresine ait türküleri araştırdığını ve bu konuda TRT arşivleri başta olmak üzere yörede birçok kaynak ve kişiyle ulaştığını, bu uzun süreli çalışmalar neticesinde Van için harika sayılacak gelişmelere imza attıklarını ifade etti. Öğr. Gör. M. Murat Oto “Yaklaşık 7 yıldır süren çalışmalarda sona yaklaştık. Kayıtların incelenmesi bir ay önce bitti, çok ilginç bilgi ve belgelere ulaşıyoruz. Sizin için birini açıklayayım “Odam Kireç Tutmuyor” türküsü şu anda literatürde TRT"de kayıtlı değil. Aynı sözlerle iki türkü kayıtlı. Biri Eskişehir diğeri de Manisa"ya kayıtlı olan bu türkünün ezgileri halkın bildiği ezgi değil. Benim bahsettiğim ezgi 1950 yılında Muzaffer Sarısözen başkanlığında yapılan derleme çalışmalarının kayıtlarından bulundu.

Kayıt Sıdık Baş"tan alınmış. Bu kayıt 1950 yılı Temmuz ayında Van"da Sıdık Baş"tan kaydedilmiş ve bu ezgi literatürde hiçbir yere kayıtlı değil. Sadece internette bazı türkü sitelerinde anonim olarak geçmekte, yöre belirtilmemekte. Bugün türkü repertuarında ve müzik camiasında çok bilinen bu türkünün aksi bir belge çıkmadığı takdirde “Van türküsü” olduğunu söyleyebilirim ki; aksi bir şeyin çıkacağını düşünmüyorum. Çünkü bu konuda en ağır derleme Muzaffer Sarısözen tarafından o dönemde yapılmış. Bu çok önemli bir çalışma, çünkü 72 milyon nüfustan bu türküyü duymayan, bilmeyen yoktur diyorum. Bu türkünün Van"ın repertuarına katılmasının çok büyük bir hizmet olduğunu düşünüyorum” dedi.

KEMAL SUNAL FİLMİNDEKİ TÜRKÜ DE VAN"IN

Murat Oto, bununla da yetinmiyor ve ikinci çalışmasını aktarıyor bize. Öğr. Gör. Murat Oto, bir zamanlar sinema sanatçısı rahmetli Kemal Sunal"ın da filmlerde seslendirdiği ve herkesin severek dinlediği “De Get Bayburt De Get Sende Nem Kaldı” adlı türkünün ezgisinin de Van yöresine ait olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Öğr. Gör. Oto “Bugün Urfa repertuarına kayıtlı olan “De Get Bayburt” türküsü var.

Halkımız bunu rahmetli Kemal Sunal"dan çok dinlemiştir. Bu türkü de yine 1950 yılında Muzaffer Sarısözen başkanlığında yapılan derleme çalışmalarında Van Başkale ilçesinde Yakup Balıkçı adlı bir vatandaştan derlenmiş. Ezgi olarak bu türküye sözlerin daha sonra eklendiğini düşünüyorum. Zaten repertuarına giriş tarihi için TRT"ye baktığımızda 1979 yılı görünüyor. 1969 ve 1979 yıllarında kaydedilmiş. Sözler daha sonra eklenmiş ama ezginin Van olduğundan kesinlikle eminiz. Diğer bir konu da; bu araştırmaları yaptığımızda Van"a ait 50–60 civarında yeni türkü bulduk.
Haberin tamamını okumak için tıklayınız
KAYNAK:İPEKYOLU HABER

Add comment


Security code
Refresh